W każdej grupie społecznej, nie ważne czy liczy ona 3 czy 30 osób, prędzej czy później pojawi się lider. Lider nadzoruje pracą innych jednocześnie ma na uwadze cel, do którego dąży. Lider powinien być charyzmatyczny, otwarty, komunikatywny. Planuje, wykonuje, ustala politykę, jest reprezentantem grupy „na zewnątrz”, przyznaje nagrody i wymierza kary, jest przykładem i symbolem. Bardzo ważne, aby potrafił słuchać swoich współpracowników, wyrażać swoje poglądy w sposób czytelny oraz stosować odpowiednią mowę ciała. To właśnie on jest w dużej mierze odpowiedzialny za prawidłową pracę i funkcjonowanie grupy zadaniowej.
Co zrobić, aby grupa zadaniowa skutecznie funkcjonowała?
1. Ustalić cel spotkania. Tylko jasno określony cel zapewni efektywny przebieg zebrania oraz pozwoli zaoszczędzić czas na zdefiniowanie problemu.
2. Uświadomić sobie własne opinie. Gdyby każdy z uczestników spotkania już wcześniej przemyślał problem i obrał odpowiednią stronę, spotkanie trwałoby nie 60, a 15 minut.
3. Słuchaj! Niby bardzo prosta czynność, którą każdy zna od dziecka, a przysparza wiele problemów. Być może inni zwrócą one uwagę na aspekt, który przez przypadek wcześniej pominięto.
4. Bierz czynny udział. Ważne jest, abyś nie rozpraszał innych, a tym samym samego siebie. Utrudnia to szybkie odnalezienie rozwiązania.
5. Zachowaj zimną krew. Nie każdy może zgadzać się z twoim zdaniem. Tak samo, nie każdy znajdujący się w danym pomieszczeniu będzie twoim fanem i przyjacielem. Czasem warto, dla dobra sprawy, odrzucić na bok konflikty i uprzedzenia.
Zaangażowanie z biegiem czasu opada, i jest to jak najbardziej normalne. Aby do tego nie doszło, cała grupa musi czuć, że to co robi ma sens. Lider powinien stosować zasadę marchewki – nagradzać najbardziej zaangażowanych, a krytykować leniwych. Nie należy się zbytnio spoufalać. Doprowadza to do zagubienia roli autorytetu, a osoby pozwalają sobie na „coraz więcej”, zaniedbują swoje obowiązki. Aby praca była efektywna, należy grać w otwarte karty.
Bibliografia:
1. "Sztuka skutecznego porozumiewania się", M. McKay, M. Davis, P. Fanning, GWP
2. "Zarządzanie projektem" nr 3, SZKOLENIE-MŁODZIEŻ