Człowieku, jesteś tylko człowiekiem, ale posiadasz
niewyobrażalny potencjał. Potrzebujesz tylko osoby, która cię poprowadzi.
Coach jest niczym dobry rodzic, trzyma cię za rękę, by w
przyszłości, kiedy przekaże ci już swoją filozofię i wiedzę życiową, pozwolić
ci wypłynąć głębokie wody. Jest to osoba z większym doświadczeniem i wyższymi
sukcesami zawodowymi. „Coaching to proces doskonalenia kwalifikacji pod
kierunkiem coacha przez nabywanie nowych umiejętności, korygowanie
nieskutecznych zachowań.”
Doskonalenie pracowników to jedno z podstawowych zadań Gospodarstwa
Zasobami Ludzkimi. Doskonalenia mogą odbywać się na trzech poziomach: na
stanowisku pracy, z oderwaniem od pracy bądź behawioralnie.
Na stanowisku pracy:
- Wychowywanie (trenowanie),
- Rotacja stanowisk
- Staże szkoleniowe
- Planowanie zdania
Z oderwaniem od pracy:
- Szkolenia wewnątrzzakładowe
- Programy doskonalenia.
Behawioralne:
- Ćwiczenia stymulacyjne
- Gry przemysłowe
- Opisy sytuacyjne.
Coaching łączy ze sobą wszystkie trzy elementy szkoleń. Jak
pokazuje animacja umieszczona powyżej coach robi wszystko, by podopieczny
odniósł sukces. Wspiera oraz motywuje go. Często korzysta z nauczania wspomaganego
komputerowo.
Idealny coach potrafi wychwycić i uwydatnić zalety ucznia, jednocześnie dając
mu informację zwrotną o wadach. Nie wydaje poleceń, lecz wspiera i stara się
zaprogramować odpowiednie kroki w podążaniu ścieżką wybraną przez wychowanka.
A oto filmik pokazujący idealnego coacha - motywującego!, oraz jak ważny jest pracownik nastawiony pozytywnie do swojej pracy... Dlatego właśnie inwestycja w Kapitał Ludzki, jest najlepszą inwestycją! A coaching to nowoczesna koncepcja sprzyjająca rozwojowi pracownika... i nie tylko!
(Jeżeli nie obejrzałeś filmiku... nadrób to, w 100% warto!)
Bibliografia:
1. www.wikipedia.pl
2. "Kierowanie", James A. F. Stoner, R. Edward Freeman, Daniel R. Gilbert, JR.
3. http://www.wup.lodz.pl/files/ciz/ciz_Nowoczesne_formy_rozwoju_pracownika.pdf
1. www.wikipedia.pl
2. "Kierowanie", James A. F. Stoner, R. Edward Freeman, Daniel R. Gilbert, JR.
3. http://www.wup.lodz.pl/files/ciz/ciz_Nowoczesne_formy_rozwoju_pracownika.pdf
Bardzo ciekawy wpis. Ciekawe informacje :)
OdpowiedzUsuńciekaaawe :) PS: czekam na ciastko <3
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawe :) tylko znaleść takiego coacha TUTAJ to byłby chyba mały porblem :)
OdpowiedzUsuńPo przeczytaniu twojego wpisu coaching wydaje się być ciekawy. A bycie coachem jeszcze bardziej! ;)
OdpowiedzUsuńA znasz jakieś przykłady gdzie jest wykorzystywany coaching?
OdpowiedzUsuńZ własnego doswiadczenia wiem, że coaching jest prowadzony w projektach młodzieżowych. I sprawdza się. W różnego rodzaju organizacjach, gdzie to ludzie są najwyższą wartością, a posiadanych przez umiejętności nie da spisać się na papier, lecz wyłącznie przekazać drogą werbalną. Również w google istnieje taki typ pracy.
Usuńtak się składa, że coś o coachingu wiem, bo byłam członkiem jednego z projektów fundacji młodzieżowej. z pewnością młodzi ludzie, którzy dopiero się uczą poruszać w dorosłym świecie, biorąc udział w różnych społecznych projektach i dopiero zdobywający doświadczenie potrzebują kogoś do pomocy, bo w pewnej chwili ciężko samemu sobie poradzić-wiem z własnego doświadczenia- i w tych właśnie chwilach coach nam pomaga. mowie tu oczywiście z perspektywy młodej osoby - podopiecznej coach'a. nie wiem, jak to wygląda ze strony samego coach'a, ale na pewno nie jest mu też łatwo rozbudzać ponownie zapał, gdy coś pójdzie nie tak i wydaje się, że odnieśliśmy klęskę.
OdpowiedzUsuń"coach robi wszystko, by podopieczny odniósł sukces" - bardzo dobre zdanie, taki własnie powinien być coach. i... nauczyciele w szkołach!!!!
Tak, w tym przypadku coach był bardzo potrzebny! :) A co najlepsze coach cały czas jest pod ręką, można się go radzić, a wkracza tylko w krytycznych sytuacjach. Co jest plusem.
Usuńhej ho Aleksandro/Olu/ albo poprostu Plumku!
OdpowiedzUsuńCoaching to bardzo fajna sprawa, którą zajmuję się odkąd spotkaliśmy się swego czasu jakieś 799 km od miejsca gdzie teraz siedzę czyli mojej przytulnej kuchni. I cóż ja Ci mogę powiedzieć po tym jak przeczytałem Twój tekst?
Po pierwsze jest bardzo ciekawy. Porusza tematykę tego co w coachingu najważniejsze.
Dorzuciłbym, że COACH jest swego rodzaju turystą po życiu swojego rozmówcy. Turysta ambitnym, któremu rozmówca pokazuje jako przewodnik swoje życie niczym miasto. Chodzą utartymi ścieżkami, lecz coach chce zobaczyć inne mniej znane zakamarki i chodząc razem ze swoim przewodnikiem po mieście jego życia wskazuje mu zapuszczone bramy, parki, których przewodnik nie zauważa, oraz inne ciekawe rzeczy- są to w ujęciu metaforycznym te zasoby Klienta jak określa się to czasem podczas spotkań których on sam nie zauważa, a który gdyby tylko je mógł wykorzystywać bardzo by mu pomogły.[mam nadzieję, że metafora nie zakręciła się zbytnio]
Bardzo fajna lekturą jest zbiór mailingów i rozmów jakie zgromadził w swojej książce- "Restauracja osobowości" wybitna polska postać areny coachingu- Marcin Bennewicz. POLECAM
Pozdrawiam
Adrian "delta"
Bardzo podoba mi się porównanie coacha do dobrego rodzica! :)
UsuńCiekawy wpis.
OdpowiedzUsuńAleksandro, niezmiernie istotna i z pewnością interesująca notka. Bardzo udane wpisy,ale także bardzo trafne porady odnośnie "coaching'u". Myślę, że zawarłaś najważniejsze informacje. Nie ograniczyłaś się wyłącznie do wyjaśnienia samej definicji, ale również rozwinęłaś poprzez konkretne przykłady, z pewnością nadające ogólne wyobrażenie o całym temacie. Tak, jak napisałaś w "O sobie" wszystko to Cie cechuje, ale sądzę, że prócz tego jesteś niezwykle charyzmatyczną kobietą, jak i także ogromnie ambitną. Bardzo podoba mi się Twoje zainteresowanie ekonomią. Ode mnie ogromy "++ dla Ciebie.
OdpowiedzUsuńCo prawda wikipedia jako wiarygodne źródło informacji, moim zdaniem nie było najlepszym wyjściem, jednak informacje tutaj zawarte, ratują się tym, że wikipedia nie była jedynym źródłem informacji. Imho miodzio :)
OdpowiedzUsuńStrasznie pozytywny wpis.((;
OdpowiedzUsuńAż się pouśmiechałam nadrabiając tygodnie matmy.<3
Bycie couchem jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, bo choć ma on pomagać w rozwoju, to w pewien sposó wpływa na swoich podopiecznych. To musi być niesamowite widzieć, jak dzięki Tobie ludzie stają się szczęśliwiśi.
Powodzenia w olimpiadzie!
Olu!
OdpowiedzUsuńWpis bardzo mi się podoba. Jest ciekawy, nie nudzi, potrafi zaintrygować i co ważniejsze zamieściłaś w nim video z youtube, czego bardzo mi brakowało na innych blogach. Mając na co dzień do czynienia z coachem wiem jak jego praca wygląda. Ciężko jest opisać taką osobe i to czym się zajmuję tylko i wyłącznie słowami, to trzeba zobaczyć i poczuć a ty ułatwiłaś nam to zamieszczając właśnie video:). Ja co prawda gdy na samym początku usłyszałam o coachingu nie byłam zbyt do niego przekonana i do teraz jeszcze do końca nie ufam temu "procesowi" bądź szkoleniu lub po prostu rozmowie do końca ale tak samo jak pod wpisem Ani Sułkowskiej tak samo i pod twoim mogę z całą pewnością napisać że twój artykuł jest bardzo fajny i należy do tej kategorii, która mnie osobiście coraz bardziej do coachingu przekonuję:)
Pzodrawiam, gratuluję i życzę powodzenia:)
Ciekawy wpis, można się z niego wiele dowiedzieć w fajnym i zrozumiałym dla młodego odbiory języku.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! Myślę, że wszyscy, którzy to przeczytali i obejrzeli filmik uśmiechnęli się baaaaaaaaaardzo szeroko! :-)
OdpowiedzUsuńPowodzenia!
I dziękuję bardzo za "(Jeżeli nie obejrzałeś filmiku... nadrób to, w 100% warto!)" :D
Pozdrawiam serdeczenie!:)
Marysia :-)
Hm, podoba mi się Twój blog. Sporo ciekawych informacji, przedstawionych w interesujący sposób ;)
OdpowiedzUsuńNawiązując do tegorocznej edycji OP, który z procesów uważasz za bardziej efektywny - szeroko wyżej opisany przez Ciebie coaching, czy może jednak mentoring ?
Pozdraowiam ;)
Dziękuję za miły komplement :D
UsuńMyślę, że coaching jest o wiele bardziej efektywniejszy. Mentoring to wzorowanie się kimś. Równoznaczne jest popełnianie tych samych błędów, chodzenie po tych samych ścieżkach... Co do coachingu - coach sprawuje piecze, ale nie narzuca własnych zachowań. Grupa może się rozwijać, nie bać innowacji. Dlatego myślę, że w XXI wieku, i ciągle biegnącym do przodu świecie ważniejszy jest coaching, a nie mentoring i powielanie tych samych zachowań. A co Ty o tym myślisz?
Świetny przekaz.
OdpowiedzUsuńCiekawie przedstawiony temat:P Pokazuje jak przydatna może być ludzka pomoc :)
OdpowiedzUsuńJak myślisz, czy coaching nie powoduje, że 'prowadzona osoba' zatraca umiejętność podejmowania własnych decyzji?
OdpowiedzUsuńNie. Takie obawy mogłabym mieć wobec mentoringu, a nie coachingu. :) Bo coach tylko wspiera, nie narzuca. I wkracza do akcji kiedy jest potrzebny, a nie zawsze.
Usuń